De faldne fra modstandsbevægelsens Region III

 

Aage Agersted, Aabenraa † Neuengamme
Emmanuel H. H. Koch Alveen, Lunderskov † Lunderskov
Aksel Andersen, Odense † Esbjerg
Hans Andersen, Haderslev † Vedsted
Knud Valdemar Andersen, Røllum † Frøslev
Jes Peter Asmussen, Hellevad † Neuengamme
Poul Bentzen, Esbjerg † Esbjerg
Carly Anders Bertelsen, Rødekro † Dessauer Ufer
Holger Biehl, Graasten † Porta Westphalica
Ejlert Bojensen, Vorupør † Esbjerg
Hermann Boye, Sønderborg † Vestre Fængsel
Svend Otto Brødsgaard, Kolding † München
Christian Callesen, Haderslev † Stutthof
O. Poul Carstensen, Esbjerg † Esbjerg
Anton Richard Christensen, Tønder † Dessauer Ufer
Henry Christensen, Hjordkær † København
Christian Mathias Clausen, Svejrup † Graasten
Erik Erichsen, Hammelev † Neuengamme
Hans Lehmann Feddersen, Graasten † Graasten
Karinus J. Nilsson Felsted, Kolding † Sachsenhausen
Alfred Rasmussen Friis, Hårby † Neuengamme
Mogens Friis, Varde † København
Poul E. Gerner-Mikkelsen, Varde † Porta Westphalica
Martin Grön, Seggelund † Neuengamme
Anker Hansen, Sønderborg † Kollund
Evald Hansen, Haderslev † Hamborg
Hans Th. Hansen, Hyllested, Dalmose † Skodborghus
Hans Oksen Andersen, Ribe † Ribe
Peter J. Hansen, Tønder † Dortmund
Rudolf Hansen, Esbjerg † Neuengamme
Johan Askov Hansen, Gørding † Gørding
Svend Aage Hansen, Sønderborg † Sønderborg
Helge Borck Iversen, Bramminge † Ryvangen
Josef Janecki, St. Jyndevad † Neuengamme
Jens Thue Jensen, Bramminge † Ryvangen
Knud Jensen, Ribe † Husum
Laur. V. Jensen, Esbjerg † Esbjerg
Aksen Johannes Kaack, Tønder † Dessauer Ufer
Jørgen Kelstrup, Kolding † Neuengamme
Sven Stokholm Kjær, Ribe † Ribe
Emil Lindskov Knudsen, Esbjerg † Esbjerg
Peter Martinus Koch, Styrtom † Husum
Alfred Kristensen, Kolding † Neuengamme
Erik Jørgen Larsen, Ribe † Neuengamme
Karl Marius Laursen, Sønderborg † Kollund
Knud Hoffman Laursen, Tønder † Svendborg
Viggo Laustsen, Tønder † København
Holger Christensen Lei, Rødekro † Hostrup
Peter Kornelius Madsen, Tommerup † Skodborghus
Peter Theodor Madsen, Haderslev † Sønderborg
Poul Børge Nagel, Esbjerg † Neuengamme
Carl Thomsen Nielsen, Tinglev † Hamborg
Hans Silas Nielsen, Tjæreborg † Ryvangen
Henry Marinus P.K. Nielsen, Padborg † Hamborg
Johann Jørgen Nielsen, Skærbæk † Skærbæk
Erik Svendsen, Tønder † Neuengamme
Peter Nielsen, Esbjerg † Dreibergen
Poul Mackspang Nielsen, Esbjerg † Ryvangen
Nikolaj J. Nikolajsen, Vejstrup † Porta Westphalica
Knud Nordentoft, Varde † Husum
Egon Bruno Nørgaard, Aabenraa † Kolding
Karl Vald. Olesen. Lunderskov † Ramløse, Sverige
Gunnar Tranberg Pedersen, Varde † Varde
Peter Pedersen, Varde † Padborg
Erik Petersen, Vejle † Ryvangen
Robert Petersen, Bramminge † Bramminge
Nis Phillipsen, Brædstrup † København
Johannes Prahl, Ribe † Ribe
Ove Rasmussen, Glamsbjerg † Kollund
Peter Andersen Riber, Ribe † Porta Westphalica
Aage B. Rosenkjær, Tønder † Svesing v. Husum
Erik Schlosser, Haderslev † Haderslev
Svend Aage Schmidt, Haderslev † København
Thomas Schøtt, Guldager † Varde
Poul Seidenfaden, Kolding † Neuengamme
Leo Falck Simonsen, Tinglev † Hamborg
Jørgen Bech Simony, Varde † Husum
Erik Bondo Svane, Aabenraa † Dessauer Ufer
Herman Svendsen, Skærbæk † Skærbæk
Jørgen Teilmann, Over Jerstal † København
Børge Puggaard Thomsen, Esbjerg † Esbjerg
Knud Henrik N. Vindel, Graasten † Neuengamme
Kaj Lykke Sørensen, Ribe † Ribe